Założyciele - Elżbieta i Józef Sakowiec
Swoją przygodę zaczęli w 1996, gdy zakupili 40 h ziemi w Łapinie Kartuskim. Przenosząc się na wieś nie wiedzieli jeszcze jakie będą skutki ich decyzji.

W 1997 roku podjęli odważną życiową decyzję i postawili dom na środku pola i rozpoczęli proces przystosowywania się do lokalnego środowiska.
Pani Elżbieta zaangażowała się społecznie w życie lokalne i zajęła się aranżacją przestrzeni ogrodowej. Efekty pojawiły się niemal natychmiastowo. W 2003 roku Państwo Elżbieta i Józef Sakowiec zdobyli I miejsce w konkursie “Piękna wieś” w kategorii najpiękniejsza zagroda rolnicza. Konkurs obejmował całe województwo.
Mniej więcej w tym samym czasie lokalna grupa kobiet powołała do życia Koło Gospodyń Wiejskich. Elżbieta Sakowiec została wybrana na przewodniczącą i pełni tę funkcję do dzisiaj.

Józef Sakowiec rozpoczął zagospodarowywanie przestrzeni w swoim gospodarstwie. Na podmokłym terenie wykopał staw z wysepką, który zarybił i organizował zawody wędkarskie. Właściciel zajął się intensywnie działalnością rolniczą. W 2007 roku wybudował stajnię na 20 koni wraz z częścią agroturystyczną, a dwa lata później wówczas hodowlę koni fryzyjskich. W kolejnych latach nie zaprzestał rozwoju gospodarstwa. Na potrzeby działalności jeździeckiej rozbudował ośrodek o halę treningową i kolejne dwie stajnie. W 2012 roku otrzymał odznaczenie “Zasłużony dla rolnictwa” od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nieustannie dąży do modernizacji gospodarstwa i poszerza zasób maszyn rolniczych.
W trakcie, gdy właściciel działa na rzecz funkcjonowania części rolnej, jego małżonka zajmuje się turystami i częścią agroturystyczną. Pani Elżbieta tworzy skansen starych maszyn rolniczych, a w tym samym czasie Pan Józef poszerza kolekcję współczesnych maszyn rolniczych. Wydaje się, że wspólne działanie może być przepisem na udane małżeństwo. Założyciele “Sakowcówki” w 2017 roku świętowali swoją 50 rocznicę ślubu